Blog

jak działa adwords

Czy Adwords działa – od czego zależy skuteczność?

Jeden z klientów zadał ostatnio takie oto pytanie:

„Czy opłaca się inwestować w Adwords? Żebym miał chociaż gwarancję, że to będzie działać. W przeciwnym razie, jeśli wydam pieniądze, a nie da to efektu, to się chyba rozpłaczę”

Tego typu pytanie zadaje duża cześć osób zamierzających uruchomić swoją pierwszą kampanię w Google. Do tego grona należą także osoby, które już korzystały z tego typu promocji, i nie były usatysfakcjonowane.

Te dwie grupy dzieli zapewne od siebie fakt, iż o ile ta pierwsza grupa nie miała jeszcze styczności z reklamami Adwords, to ta druga już tak. Pozwolę sobie jednak na stwierdzenie, iż brak skuteczności w mniemaniu osób z grupy drugiej może wynikać z faktu nieprofesjonalnie przygotowanej kampanii, zbyt wygórowanych oczekiwań lub złej strony docelowej.

Pamiętać należy, że każde działania reklamowe, w tym wypadku Adwords, mają za zadanie pozyskać ruch na stronie docelowej i przekierować do niej potencjalnego klienta. To strona docelowa musi przekonać klienta swoim wyglądem, ofertą, łatwością nawigacji oraz szybkością ładowania, a w ostatnich czasach także responsywnością na dokonanie zakupu.

Oczywiście w przypadku słabej, źle zaplanowanej i zbudowanej kampanii, reklama prowadząca do nawet bardzo dobrej strony, nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Dlatego musisz mieć świadomość, iż zaniedbania w jednym obszarze w poważny sposób osłabią działanie drugiego.

Dlatego tak ważne jest, aby zarówno Twoja strona internetowa, jak i kampania Adwords były przygotowane profesjonalnie. Tylko wtedy mamy pewność, iż Adwords będzie dobrą inwestycją, że środki finansowe i czasowe zainwestowane w reklamę nie będą wyrzucone w błoto.

Powodzenie kampanii oraz jej rezultaty w sprzedaży produktu czy usługi nie zalężą wiec jedynie od samych działań agencji tworzących kampanię.

kampanie adwords

Kampanie AdWords – zlecać agencji czy robić samodzielnie?

              Na pewno wiele osób sięgających po reklamę przez AdWords, zastanawia się jak odpowiedzieć na powyższe pytanie. Na pierwszy rzut oka, zbudowanie kampanii wygląda dość prosto a do tego wspomaga nas cała masa filmów i tekstów traktujących o Adwords. Przy niewielkim wysiłku, po dwóch dniach mamy gotową kampanię. W końcu to nie budowa promu kosmicznego w NASA. Ale czy na pewno? Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie należy odpowiedzieć na kilka innych.

Jakim budżetem dysponujesz?

Jest to moim zdaniem jedno z ważniejszych pytań, ponieważ to od budżetu zależeć w głównej mierze będzie zasięg Twojej kampanii. Zajmując się wszystkim samemu, zaoszczędzisz środki na samą budowę oraz miesięczną optymalizację, ale czy na pewno Twoja kampania będzie miała odpowiedni zasięg oraz czy uda Ci się ją tak zoptymalizować, aby nie generowała zbyt dużych kosztów? Czy za 300 zł miesięcznie uda Ci się wypromować pensjonat nad morzem? Na pewno nie. Ale już za tę kwotę możemy pomyśleć o promocji małego lokalnego biznesu, choćby, zakładu kosmetycznego. Przy ustalaniu budżetu wszystko zależy od branży, jaką reklamujemy, zasięgu reklamy oraz konkurencji.

Kogo wybrać do współpracy?

Na rynku jest wiele ofert agencji zajmujących się reklamami Adwords. Począwszy od freelancerów, poprzez specjalistów Adwords, aż do dużych agencji zatrudniających kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. W związku z tym, przedział cenowy za usługę związaną z Adwords jest dość spory. Nie sugerowałbym się do końca ani wielkością agencji ani najniższą ceną za budowę czy prowadzenie Twojej kampanii Adwords. Popytaj na forach, porozmawiaj ze znajomymi korzystającymi z tego typu usług, porozmawiaj z kilkoma wykonawcami i porównuj oferty.

Jakie są opłaty zewnętrznej usługi?

Średni koszt obsługi kampanii AdWords liczony jest jako procent od kwoty zasilenia. Może to być 10% – 30% budżetu. Oczywiście znajdziesz wykonawcę, który umówi się na stałe opłaty abonamentowe, które zaczynają się już od 50 zł. Zastanów się tylko jaką motywację do pracy nad Twoją kampanią będzie miał wykonawca jeśli zapłacisz mu miesięcznie tak niską stawkę? Czy Twoja kampania będzie na tyle często i dokładnie optymalizowana, że uda się skumulować konkretne oszczędności i korzyści?

Jaki cel jest Twojej kampanii?

Jeżeli Twoim głównym celem jest wyświetlać reklamy, bo konkurencja też je wyświetla, to nie ma sprawy. Sam dasz radę przygotować kampanię. Jeżeli natomiast liczysz na zwiększenie sprzedaży, to zdecydowanie nie wystarczy wyświetlać reklamy. Zatrudniając agencję, masz pewność, iż kampania będzie przynajmniej raz w tygodniu poddana optymalizacji. Otrzymasz także dokładny raport z ilości wyświetleń i kliknięć oraz konwersji. Ale przede wszystkim, specjalista  przygotuje i zrealizuje całą strategię reklamową Twojej firmy w Internecie.

Czy masz środki finansowe i czas na naukę?

Bez względu na to czy prowadzisz firmę małą lokalną, czy dużą z zasięgiem ogólnopolskim, zawsze możesz zbudować swoją kampanię samemu. Zależy tylko od Ciebie czy masz wystarczająco czasu, zapału do zdobycia wiedzy w tym kierunku, oraz środków finansowych na naukę oraz testy na swojej kampanii. Pamiętaj, że błędy kosztują. Czy w takim razie możesz sobie pozwolić na nieskuteczną reklamę? Adwords to nie tylko reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania, to reklamy banerowe w sieci reklamowej, remarketing, reklamy Gmail i Youtube. Zależnie od branży, konkurencji i Twojej fantazji, dzięki Adwords możesz być o krok przed konkurencją. Jednak do tego potrzeba sporej wiedzy, której zdobycie wymaga czasu i pieniędzy. Jeśli wolisz nie ryzykować, zleć kampanię i zajmij się innymi ważnymi dla siebie kwestiami.

 

reklama

Co to jest reklama i czym się charakteryzuje?

       reklama„Reklama”, według definicji słownikowej, pochodzi od łacińskiego słowa reclamo (krzyczę). Zgodnie z definicją słownikową termin ten oznacza „ rozpowszechnianie informacji o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwościach nabycia (…) zwykle za pomocą plakatów, ogłoszeń w prasie, radiu, telewizji, stanowiące zachętę do nabywania towarów lub korzystania z określonych usług” (Tokarski, 1980).

      Studiując przytoczoną definicję zauważyć można, że traci ona nieco na aktualności w dzisiejszych czasach. Podkreśla przede wszystkim informacyjno-komunikacyjny charakter reklamy, podczas gdy reklama obecnie dotyka często ludzkiej sfery emocjonalnej, przeżyć i pragnień, nie pomijając motywów erotycznych. Stosunkowo trudno jest spotkać się z reklamą, która ma wyłącznie informacyjny charakter i bez żadnych sztuczek, w sposób bezpośredni prezentuje walory danego produktu (Doliński, 2003)

       Celem współczesnej reklamy jest wyeksponowanie i wyróżnienie danego produktu z całej masy artykułów konkurencyjnych i/ lub wyrobienie skojarzenia produktu z pozytywnym stanem emocjonalnym u wybierającego go klienta. Głównym wyznacznikiem dobrej reklamy jest jej efektywność, czego warunkiem jest przyciąganie uwagi odbiorcy, utrzymanie jego koncentracji oraz zapamiętanie przez niego przekazu i wreszcie zakupienie danego produktu przez konsumenta. Dlatego też kształt dzisiejszej reklamy, przede wszystkim telewizyjnej, sprowadza się często do eksponowania odbiorcy pojedynczego słowa, symbolu czy animacji niebędących w bezpośredni sposób związanymi z reklamowanym towarem w celu zwiększenia skuteczności przekazu oraz dotarcia do jak największej liczby potencjalnych klientów. W rezultacie powstało nowe podejście do odbiorcy i do nowej formy samego przekazu postaci reklamy ukrytej. Istotną różnicą miedzy reklamą tradycyjną a reklamą ukrytą jest, że informacja o danym produkcie została zastąpiona obietnicą spełnienia danej potrzeby, często przyprawionej szczyptą ukrytej perswazji. Bardzo często obietnica tego typu jest mocniej uwypuklona w reklamie niż samo przeznaczenie danego produktu czy logiczne argumenty przemawiające za jego kupieniem (Aronson, 1997; Doliński, 2003; Falkowski i Tyszka, 2002). To łączy się z teorią Petty i Cacioppo, która głosi, że istnieją dwa sposoby przekonywania: droga ośrodkowa i droga obwodowa. Ta pierwsza polega na solidnych argumentach, podczas gdy ta druga opiera się na dostarczeniu sygnałów, które pobudzają nas do akceptacji przekazu bez większego namysłu. To właśnie ta druga jest wykorzystywana w reklamie ukrytej, ukierunkowanej na niezwykłość przekazu.

O’Toole (1981) dokonuje podziału produktów według dwóch parametrów: racjonalności – emocjonalności i niskiego – wysokiego zaangażowania, które to powinny także determinować charakter reklamy. Istnieje grupa produktów, które kupuje się racjonalnie i z zaangażowaniem. Są to na przykład samochody, domy czy pralki, które należy reklamować podkreślając ich obiektywne, sprawdzone własności. W przypadku dóbr, które ludzie kupują z mniejszym zaangażowaniem, ale również kierując się racjonalnymi przesłankami (płyny do mycia naczyń czy proszki do prania) reklama powinna obiektywnie wskazywać na cechy świadczące o ich przewadze nad innymi odpowiednikami. Z drugiej strony, reklama produktów związanych z niskim zaangażowaniem, ale i emocjonalnością (papierosy, słodycze) powinna się opierać na tworzeniu klimatu, często powiązanego ze stereotypami. W odniesieniu do produktów związanych z wysokim zaangażowaniem nabywców i emocjonalnością zakupu (np. biżuteria i kosmetyki), ważne jest wyeksponowanie pozytywnych nastrojów i specyficznego klimatu (Doliński, 2003).

linkedin

Promocja firmy na Linkedin

linkedinPrawie każda osoba, która w ciągu ostatnich kilku lat próbowała znaleźć, zmienić pracę lub odwracając perspektywę – przeprowadzić skuteczną rekrutację nowego pracownika do swojej firmy, słyszała o portalu Linkedin i prawdopodobnie z niego korzystała. Czym dokładnie jest Linkedin? Największą na świecie bazą profesjonalistów, która w 2016 roku przekroczyła liczbę 400 milionów użytkowników? Oczywiście. Globalną siecią służącą nawiązywaniu relacji zawodowych i biznesowych? Również. Przestrzenią, której zwiększamy swoje szanse na rynku pracy, poprzez umieszczenie elektronicznego CV z możliwością potwierdzenia naszych kompetencji przez dziesiątki innych użytkowników? Tak, to wszystko prawda. Dziś spojrzymy jednak na funkcjonalność Linkedin z innej, mniej oczywistej, a zyskującej na znaczeniu perspektywy – potraktujemy portal jako narzędzie promocji własnej firmy.

Dlaczego warto promować firmę na Linkedin?

Szczególnie w przypadku promocji B2B ogromną przewagę Linkedin nad innymi mediami społecznościowymi jest profesjonalny charakter portalu, na którym użytkownikom najdalej do anonimowości. Przy pomocy profilu reprezentują nie tylko siebie jako profesjonalistów, ale również jako pracowników firm, w których są zatrudniane. Stwarza to więc ogromny potencjał do targetowania reklam, oczywiście pod warunkiem, że zależy nam na dotarciu przede wszystkim do osób lepiej sytuowanych zawodowo i materialnie, a także posiadających określoną moc decyzyjną w swojej organizacji. Unikatowy charakter portalu wpływa również na wyższy poziom zaufania do prezentowanych na nim treści, w porównaniu do Facebooka i innych mediów społecznościowych.

Jak promować firmę na Linkedin?

Obecnie Linkedin oraz dostępne tu możliwości promocji osiągnęły znaczenie, które trudno bagatelizować przy doborze strategii marketingowej, również w przypadku małych i średnich firm, a nawet jednoosobowej działalności. A wspomniane możliwości są naprawdę duże.

Posiadanie kompletnego firmowego profilu przede wszystkim uwiarygadnia przedsiębiorstwo, jednak to dopiero początek drogi, bowiem profil jest doskonałym narzędziem content marketingowym. Warto wykorzystać go do publikowania artykułów, filmów, zdjęć i ciekawych linków, dzięki którym zaangażujemy odbiorców o dużym potencjale nabywczym lub decyzyjnym.

Warto postawić na aktywny udział w grupach dyskusyjnych. W przypadku większych firm, może to być zadanie pracowników działu marketingu, którzy wystąpią, jako reprezentanci naszej marki. Wartościowa treść i dyskusje to naturalny sposób na promocję marki do potencjalnych klientów lub współpracowników.

Dobry content obroni się sam, jednak Linkedin to również szeroki wachlarz możliwości szybkiego poszerzenia odbiorców poprzez płatne reklamy. Należą do nich sponsorowane aktualizacje, czyli np. publikacja nowego artykułu eksperckiego, w której poszerzamy grono odbiorców o osoby spoza grona śledzących nasz profil. Inna forma reklamy to FollowAd, czyli graficzna zachęta do śledzenia naszego profilu, złożona ze zdjęcia profilowego oraz profilu naszej firmy. Wiadomości reklamowe za pośrednictwem poczty InMail to kolejne doskonałe narzędzie pozyskiwania leadów. Możliwość ich otrzymywania jest przynajmniej na razie drastycznie ograniczona czasowo, dzięki czemu open rate potrafi sięgać niewyobrażalnego w porównaniu do tradycyjnych mailingów poziomu ponad 50%.

Targetowanie reklamy na Linkedin

Przewaga Linkedin nad innymi formami promocji ujawnia się w precyzyjnym targetowaniu reklamy. Użytkownicy znacznie częściej i w sposób bardziej wiarygodny upubliczniają szczegółowe informacje na temat swojej sytuacji zawodowej. Możemy więc targetować reklamę między innymi po firmie, zajmowanym stanowisku, liczbie kontaktów w sieci, branży, czy słowach kluczowych zawartych w elektronicznym CV. To skarb, szczególnie z punktu widzenia B2B.

Doskonale stargetowana reklama i wartościowy content na Linkedin to prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda pozyskiwania wartościowych leadów i budowania pozytywnego wizerunku marki wśród profesjonalistów.

Mailing w Polsce

Otwierając skrzynkę pocztową, masz pewność, że znajdziesz w niej co najmniej jedną ofertę handlową? Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w sieci i zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest reklama, to powinieneś również wiedzieć, jak działać w granicach prawa, wysyłając takie wiadomości.

Przedsiębiorcy sięgają po różne narzędzia, aby zainteresować konsumentów swoją ofertą. Alternatywę dla reklamy stanowi mailing. Wysłanie ofert handlowych jest tańsze niż nabycie powierzchni reklamowych, choć nie zawsze skuteczne, czyli przekładające się na zainteresowanie użytkowników. Kwestia mailingu została uregulowana w ustawach. Chcąc działać w granicach prawa, musisz zapoznać się z konkretnymi artykułami. Opieranie się na stosowanych rozwiązaniach wcale nie jest najlepsze, bo jak się okazuje praktyka nie zawsze idzie w parze z teorią.

Które ustawy regulują wysyłanie mailingu?

Jeśli oferujesz towary lub usługi za pomocą mailingu na terenie Polski, obowiązują cię przepisy zawarte w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. To właśnie w niej znajduje się odpowiedź na pytanie, jakie cechy musi spełniać wiadomość, aby mogła zostać uznana za informację handlową, albo komu możesz wysyłać takie wiadomości bez uzyskania uprzedniej zgody. Ponieważ rozsyłanie spamu (czyli niezamówionych informacji handlowych) uznaje się za czyn nieuczciwej konkurencji, to zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Znaczenie ma również ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, co wynika oczywiście z posługiwania się danymi osobowymi użytkowników.

Zamówiona i niezamówiona informacja handlowa – co musisz wiedzieć?

Informacje handlowe nie zawsze są niepożądane. Praktyką stało się, że firmy prowadzące strony internetowe, firmowe blogi czy aktywnie działające w mediach społecznościowych decydują się budować własną bazę kontaktów. Sprzyja temu np. newsletter. Zapisanie się na niego przez użytkownika oznacza tyle, że wyraża on zgodę na cykliczne otrzymywanie informacji handlowych. Jako osoba korzystająca z internetu i posiadająca skrzynkę pocztową z pewnością wiesz, że nie zawsze otrzymuje się wyłącznie pożądane informacje handlowe zdarza się, że skrzynka po brzegi zostaje wypełniona spamem. Wówczas mowa o tzw. niezamówionych informacjach handlowych. Część przedsiębiorców wychodzi bowiem z założenia, że użytkownik wyraża zgodę na otrzymywanie informacji handlowych wówczas, gdy nie zrezygnuje z ich otrzymywania.

Do kogo możesz wysłać mailing bez zgody?

Grupa odbiorców, do których możesz wysyłać mailing bez posiadania ich zgody, jest stosunkowo wąska. Zaliczają się do nich spółki czy instytucje publiczne. W odniesieniu do pozostałych podmiotów, czyli osób fizycznych (w tym również przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą), zasadą jest, że informacja handlowa powinna zostać przesłana dopiero po uzyskaniu zgody. Kwestia uzyskania zgody jest szeroko komentowana przez znawców tematu. Wskazują oni, że przedsiębiorcy często decydują się na wysyłkę wiadomości, w których proszą o zgodę na zaprezentowanie oferty swojej firmy. Aby uznać, czy taka wiadomość faktycznie jest informacją handlową, trzeba dokładnie przeanalizować jej treść i sprawdzić, czy zawiera wszystkie przesłanki wymienione w ustawie z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Zapytanie o zgodę jak je sformułować, aby nie narazić się na kłopoty?

Decydując się na mailing, a konkretnie na wysyłkę zapytań o zgodę na przedstawienie oferty handlowej, musisz mieć świadomość, że granica między zapytaniem, a informacją handlową nie zawsze jest wyraźna. Dlaczego? Z każdej z takich wiadomości będzie można wskazać pewne elementy wspólne, np. nazwę firmy. Celem informacji handlowej jest jednak bezpośrednia lub pośrednia promocja towarów lub usług. W zapytaniu o zgodę na przedstawienie oferty z pewnością należy unikać sformułowań wartościujących. Najlepiej, aby wiadomość była zwięzła, a w jej treści znalazły się wyłącznie informacje dotyczące firmy i zakresu jej działalności. Najważniejsze jednak, aby nie zawierała linku do strony firmowej.

Adres firmowy na który wolno ci wysłać informację handlową?

Informacje handlowe bez zgody mogą być wysyłane tylko do wąskiej grupy użytkowników, np. spółek. Specjaliści uznają, że adresy firmowe zawsze należą do osób fizycznych, ale czasem bywają połączone z osobami prawnymi. Aby nie okazało się, że faktycznie wysyłasz wiadomość do osoby fizycznej, konieczne jest pamiętanie o pewnej zasadzie. Jakiej? Jeżeli w adresie mailowym znajdują się imię i nazwisko (np. jankowalski@nazwafirmy.pl), to wysłanie informacji handlowej będzie naruszeniem obowiązujących przepisów. Część firm (jak np. www.posit.pl) zamiast imienia i nazwiska stosuje takie słowa, jak: biuro@; czy poczta@,info@. Wysłanie informacji handlowej na takie adresy będzie możliwe, ale tylko wówczas, gdy podmiot jest spółką (nie może to być jednoosobowa działalność gospodarcza).

Jak pozyskiwać adresy e-mail?

Aby rozsyłać mailing, musisz posiadać bazę adresów, które wykorzystasz. Jak je zdobyć? Możliwości jest kilka. Poza zakupem bazy możesz również postawić np. na newsletter. Osobom, które się na niego zapiszą, będziesz mógł wysyłać informacje handlowe bez obaw o konsekwencje prawne. Problem jednak w tym, że w ten sposób docierasz wyłącznie do tych użytkowników, którzy już odwiedzili twój sklep lub serwis internetowy. Pozyskiwanie adresów poczty elektronicznej może odbywać się również przez rozesłanie zapytań o wyrażenie zgody na przedstawienie oferty. W takiej sytuacji musisz jednak pamiętać o odpowiednim zredagowaniu wiadomości, tak aby nie można było jej uznać za spam.

Kto jest odpowiedzialny za zlecony i wykonany mailing?

Kwestia odpowiedzialności za zlecony i wykonany mailing jest stosunkowo prosta, odpowiada zawsze podmiot będący nadawcą wiadomości. Znaczenie ma również adres skrzynki pocztowej, z której informacja handlowa została wysłana. Jeżeli zdecydujesz się samodzielnie rozesłać wiadomości za pomocą firmowej skrzynki, to do ewentualnej odpowiedzialności zostaniesz pociągnięty ty. Część przedsiębiorców zleca wysyłkę mailingu zewnętrznemu podmiotowi. Wówczas dla odpowiedzialności znaczenie mają ustalenia między zainteresowanymi. Jeżeli firma zewnętrzna użyje do wysyłki własnego adresu poczty elektronicznej, to ona będzie odpowiadać za mailing. Jeśli zaś będzie rozsyłać informacje handlowe w imieniu przedsiębiorcy, to wówczas na nim będzie ciążyć odpowiedzialność.

A może tak współpraca z zagraniczną firmą?

Nieprecyzyjne przepisy i brak jednej linii orzecznictwa sprawiają, że wielu przedsiębiorców poszukuje rozwiązań, które zabezpieczą ich przed ewentualną odpowiedzialnością prawną za wysłane wiadomości handlowe. Jednym z nich jest podjęcie współpracy z firmą działającą poza granicami Unii. Mowa tu m.in. o spółkach zarejestrowanych w rajach podatkowych. Dochodzenie roszczeń od takich podmiotów jest bardzo skomplikowane. W praktyce zatem spółka taka może rozsyłać mailing w imieniu przedsiębiorcy, ten zaś ma pewność, że nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Czy to się opłaca?

Zastanawiając się nad skutecznością mailingu, musisz pamiętać o pewnej zasadzie. Rozsyłanie informacji handlowych osobom, które wyraziły na to zgodę, z pewnością się zwróci. Tacy użytkownicy są bowiem zainteresowani prowadzoną przez ciebie działalnością. Poza mozolnym tworzeniem własnej bazy odbiorców możesz pokusić się o rozwiązanie znacznie wygodniejsze, czyli o zakup takiej bazy. Na rynku nie brakuje firm oferujących nabycie gotowych baz odbiorców. Problem jednak w tym, że mailing wysyłany do takich użytkowników nie przekłada się na zadowalającą konwersję. To główny powód, dla którego pierwsze rozwiązanie jest korzystniejsze.

Najważniejsze informacje w pigułce:

Informacje handlowe bez ograniczeń możesz przesyłać do osób, które wyraziły na to zgodę (np. zapisały się na newsletter). Bez pozyskania zgody możesz wysyłać informacje handlowe m.in. do spółek i instytucji publicznych. Zwróć przy tym uwagę na adres – wolno ci przesyłać informację wyłącznie wówczas, gdy znajdują się w nim m.in. takie słowa, jak: „biuro” czy „kontakt”. Zabronione jest wysyłanie informacji handlowych do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Na tobie spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy adres mailowy należy np. do spółki czy nie. Wysyłanie popularnych zapytań o możliwość przesłania informacji handlowej uznaje się za spam, czyli niezamówioną informację handlową. Za mailing odpowiada zawsze osoba go zlecająca. Aby uchronić się od odpowiedzialności za rozsyłane informacji handlowych, przedsiębiorcy wykorzystują luki w prawie, np. rejestrują spółkę w kraju spoza Unii. Dochodzenie roszczeń od takiego podmiotu jest bardzo skomplikowane..

Rozliczanie reklam Facebook

Jesteś początkującym przedsiębiorcą i zastanawiasz się, w jakie działania zainwestować, by klienci dowiedzieli się o Twoim istnieniu lub chcesz tylko zwiększyć liczbę odwiedzin na swojej stronie i nie wiesz jak taki cel osiągnąć? Zawsze warto zadbać o rozpoznawalność swojej marki, ponieważ może okazać się, że wykreowany wizerunek prowadzonej przez Ciebie firmy jest pożądany. W tym celu warto wykorzystać wszelkie możliwości, jakie daje największy na świecie portal społecznościowy – Facebook. Reklama opracowana profesjonalnie pozwoli Ci efektywnie wypromować markę, produkty, usługi, czy też tworzone przez Ciebie wydarzenia.

Przedsiębiorcy, którzy kupują reklamy w serwisie Facebook- nabywają usługę elektroniczną od zagranicznej firmy. Wówczas przepisy przewidują obowiązek rozliczenia podatku VAT przez nabywcę, a nie sprzedawcę usługi, jak w przypadku transakcji krajowych.

Czym charakteryzują się faktury od Facebooka?

Faktury dla polskich przedsiębiorców są wystawiane przez siedzibę serwisu Facebook w Irlandii. Faktury, pozbawione stawki i kwoty VAT, są wystawiane po każdym obciążeniu karty kredytowej. Każdy z dokumentów należy wydrukować i przekazać do biura rachunkowego lub samodzielnie zaksięgować. Faktury drukuje się z panelu historii płatności!

Czy potrzebujemy NIP UE do rozliczeń z Facebook?

Ponieważ sprzedający ma siedzibę w Irlandii transakcję tę należy traktować jako wewnątrzwspólnotowa. W takiej sytuacji, obie strony muszą dysponować europejskim numerem VAT. Ważnym jest, iż zanim rozpoczniemy kampanię reklamową musimy zarejestrować się jako podatnik VAT-UE.

Czy jest VAT UE / NIP UE ?

VAT UE / NIP UE – rejestracji dokonuje się formularzem VAT-R – tym samym, który służy do rejestracji jako podatnik VAT. Należy odpowiednio wypełnić część C.3, a następnie złożyć formularz w urzędzie skarbowym, któremu dana firma podlega pod względem VAT. VAT-UE / NIP UE jest to po prostu polski NIP poprzedzony oznaczeniem „PL”.

Jak rozliczyć VAT z FV od Facebook?

Przedsiębiorca zobowiązany jest opodatkować całą transakcję, krajową stawką VAT na dokumencie wewnętrznym opodatkowania, a wyliczony podatek VAT wpłacić na konto urzędu skarbowego. Przedsiębiorca będący „nievatowcem” nie składa zwykłej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K a jedynie VAT-9M. Druk ten należy złożyć i opłacić do 25 dnia miesiąca po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Aby ominąć tę poniekąd skomplikowaną procedurę można po prostu skorzystać z usług agencji reklamowej (jak PosIT) i otrzymywać np. jedną zbiorczą FV na koniec każdego miesiąca. Będzie to już transakcja krajowa z naliczonym podatkiem VAT.

Kiedy nasze konto czy karta kredytowa zostanie obciążona?

System rozliczeń Facebook działa na trochę innej zasadzie niż Adwords. Podczas budowy reklamy czy promocji naszego postu określamy jaki budżet chcemy wydać i w jakim czasie. Facebook do momentu zakończenia kampanii inwestuje swoje środki, po czy obciąża nasze konto lub kartę i wystawia FV. Pamiętajcie o podaniu prawidłowych danych firmy!

Przed uruchomieniem pierwszej kampanii reklamowej w serwisie Facebook, konieczne jest podanie numeru karty kredytowej lub danych konta PayPal. Należy pamiętać, by wcześniej ustawić język serwisu Facebook.com jako język polski, a sprawdzać zapłacone faktury za wykonane kampanie reklamowe można w „Menedżerze reklamy”.

Kupon Adwords

Co to jest kupon Adwords?

kupon adwordsKupon Adwords, otrzymają Państwo w postaci specjalnego kod, który umożliwia uruchomienie dodatkowych środków na koncie kampanii. Kupon w zależności od rodzaju promocji może mieć także różną wartość, zazwyczaj od 200 aż do 600 zł. Obecnie najpopularniejszym kuponem jest ten o wartości 250 zł. W praktyce oznacza to, że wydając 100 zł ze środków konta Adwords, otrzymają Państwo prezent w postaci 250 zł do wykorzystania na dalszą promocję.

Skąd wziąć kupon Adwords?

Na zdobycie kuponu mamy trzy proste sposoby. Mogą Państwo zlecić mi założenie nowego kont Adwords oraz budowę kampanii. Otrzymają Państwo kupon o wartości 250 zł. Drugi sposób to e-mail do Google Adwords z prośbą o przyznanie takiego kuponu. Zdarza się też, iż to Google Adwords w ramach promocji usługi prześle Państwu kod. Proszę jednak pamiętać, iż bez względu na źródło pochodzenia kuponu, można go wykorzystać tylko w przypadku kampanii nie starszych niż 14 dni i tylko raz dla danego konta.

Komu taki kupon się należy?

Kupon Adwords należy się każdemu kto otwiera nowe konto reklamowe Adwords. Jeśli są Państwo w posiadaniu już takowego kuponu, lub planują rozpoczęcie przygody z Adwords, zapraszamy do współpracy.

Adwords czy pozycjonowanie

Adwords czy pozycjonowanie?

adwords czy pozycjonowanie

W obecnych czasach, każda firma musi być świadoma swojego istnienia w Internecie. Naturalnym faktem stało się posiadanie własnej strony internetowej. Nawet najprostsza wersja pozwala pokazać się światu i przyciągnąć potencjalnych klientów. Czy to będzie prosta wizytówka, czy też rozbudowany serwis lub sklep internetowy musimy w jakiś sposób dotrzeć do swoich potencjalnych klientów. Obecnie dużą część ruchu generuje usługa wyszukiwania Google. I na niej w tym wpisie się skupimy.

Mając nadzieję na pozyskanie klientów z wyszukiwarki Google powinno nam zależeć na znalezieniu się wysoko w wynikach na odpowiednio dobrane słowa kluczowe. Możemy to uzyskać na dwa, bardzo od siebie odmienne, sposoby.

Jednym z nich jest pozycjonowanie stron internetowych. Ogólnie rzecz biorąc sa to działania mające wypromować nasza stronę internetową wysoko w naturalnych wynikach Google. Pozycjonowanie pozwala na łatwe znalezienie strony internetowej przez potencjalnych klientów w wyszukiwarce internetowej. Samego pozycjonowania dokonuje się pod kątem słów kluczowych, które zostały odpowiednio dobrane pod kątem działalności klienta. Bez tego strona www staje się praktycznie niewidoczna w gąszczu milionów witryn znajdujących się w internecie.

Wybierając tą metodę musimy liczyć się z tym, że działania są długotrwałe i zależne od algorytmu wyszukiwarki. Same zmiany algorytmu następują dość często i nigdy do końca nie możemy mieć pewności, czy dane działania utrzymają nasz pozycję, podniosą ją czy też obniżą w samym rankingu wyszukiwania. Najgorszym z możliwych przypadków jest nałożenie filtra (obniżenie pozycji o dość znaczną ilość pozycji) lub całkowite zablokowanie danej strony w wynikach Google (ban). Wybierając opcje pozycjonowania musimy być świadomi ryzyka i zmienności wyników.

Drugą opcją są reklamy AdWords. Każdy użytkownik wyszukiwarki Google miał z nimi do czynienia. W każdym wyniku wyszukiwania, przed naturalnymi wynikami widnieją boksy oznaczone jako reklama. To właśnie jest AdWords. metoda ta polega w skrócie na wykupieniu miejsca w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. Wygląda to dość podobnie jak w przypadku pozycjonowania, jednak tutaj mamy do czynienia z wykupieniem miejsca bezpośrednio od Google. Pozwala to mieć pewność, że nasza strona pokaże się na samej górze wyników wyszukiwania i tym samym dotrze do dużo większej ilości potencjalnych klientów. W przypadku AdWords nie jesteśmy narażeni na potencjalne zmiany algorytmu i kary (filtr i ban) ze strony wyszukiwarki.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie obu rozwiązań. Nasza strona widoczna by była w pierwszych, płatnych wynikach jak również w wynikach organicznych. Tym samym zyskalibyśmy na widoczności i zasięgu promowania strony firmowej. Należy przy tym pamiętać, że pozycjonowanie jest usługą długotrwałą i na pierwsze wyniki działań musimy poczekać średnio około 3 miesięcy. W przypadku AdWords wyniki są widoczne od razu.

Dlatego musimy pamiętać, że wszelkie koszty na reklamę powinniśmy rozpatrywać w kontekście korzyści z niej uzyskanych. Może się więc okazać, że zwrot z inwestycji w przypadku reklamy AdWords będzie dużo większy niż w przypadku pozycjonowania mimo większych zainwestowanych środków.

Czym jest Adwords?

W Polsce wyszukiwarka Google zajmuje pierwsze miejsce jeżeli chodzi o popularność. To ponad 97% udziału w rynku! Można założyć, że każdy użytkownik Internetu w jakiś sposób korzysta z wyszukiwarki Google. Czy to szukając informacji na temat swoich zainteresowań, opinii o produktach i usługach którymi przeciętny użytkownik jest zainteresowany, czy też szukając konkretnego produktu.

Przeciętny użytkownik szukający informacji jest dla firmy potencjalnym klientem. Adwords to reklama kontekstowa, oferowana przez Google i pozwalająca dotrzeć reklamodawcom do klienta szukającego odpowiedniego produktu, usługi czy też opinii. Reklamy znajdują się na samej górze wyników organicznych i dla użytkownika są widoczne przed innymi wynikami wyszukiwania.

Dla firmy jest to idealne miejsce do zaistnienia w świadomości klienta. Mamy możliwość dotarcia do konkretnego klienta, będącego zainteresowanym produktami lub usługami, które mamy w ofercie. Potencjalny klient wpisujący w wyszukiwarkę określoną frazę jest zainteresowany konkretnym produktem, usługą. Pokazanie się w wynikach w takim miejscu pozwala łatwiej dotrzeć do zainteresowanego klienta i łatwiej go pozyskać.

Google Adwords pozwala na ścisłe określenie gdzie i komu wyświetli się Nasza reklama. Same słowa kluczowe na które będziemy kierować naszą reklamę pozwalają na różne formy dopasowania. Można ściśle dopasować do konkretnego zapytania, można zostawić bardziej “luźną” formę dopasowania oraz możemy dać frazy, które są dla nas mniej korzystne i chcemy je wykluczyć. Poza tym możemy określić lokalizację użytkownika do którego chcemy kierować naszą reklamę. Przydatne to jest niewątpliwie przy promowaniu firm działających na rynku lokalnym.

Google systematycznie rozszerza możliwości swojej sieci reklamowej. Dziś to nie tylko wyszukiwarka ale i reklama  na tysiącach stron internetowych, przy filmach, na telefonach komórkowych, tabletach czy w poczcie elektronicznej. Dzięki temu reklamodawca ma pewność, że trafi ze swoją reklamą bezpośrednio do użytkowników zainteresowanych świadczonymi przez niego usługami lub oferowanymi produktami. Dodatkowo reklamy Adwords pojawią się nie tylko w wynikach wyszukiwania Google ale również w wyszukiwarkach które korzystają z silników Google np. Onet.pl czy Interia.

Najważniejszą cechą takiej reklamy z punktu widzenia reklamodawcy jest to, że płaci się tylko za efekt, czyli za kliknięcie w reklamę. Google nie pobiera opłaty za samo wyświetlenie reklamy w wynikach. Pozwala to na optymalne koszty pozyskania potencjalnego klienta.

W panelu Adwords możemy śledzić ilość wyświetleń i kliknięć w naszą reklamę i tym samym mamy kompletną wiedzę o przebiegu naszej kampanii reklamowej. Cały proces zarządzania reklamą i jej optymalizowania w trakcie trwania kampanii jest procesem ciągłym i musimy reagować na zmieniające się warunki wyświetlania jak i na optymalnym doborze słów kluczowych. Tylko odpowiednia analiza i optymalizacja założeń doprowadzi nas do sukcesu w promowaniu własnego biznesu.

Niewątpliwą cechą i jednocześnie zaletą reklamy Adwords jest jej prawie natychmiastowa emisja i możliwość ciągłego dopasowywania do zmieniających się warunków na rynku. Tym samym jest bardzo pomocna w przypadku działalności narażonych na dużą zmienność i sezonowość.

Niniejsza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Państwa potrzeb. Tylko po zaakceptowaniu plików cookies, informację będą zbierane. Każdy ma także możliwość wyłączenia plików cookies w przeglądarce, dzięki czemu nie będą one zbierane. Polityka Prywatności

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close